Επίσκεψη της Α' Τάξης στο Δημοτικό

Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024, 18 μαθητές και μαθήτριες της Α τάξης Γυμνασίου στο πλαίσιο της δράσης «Μετάβαση από το δημοτικό στο Γυμνάσιο»

επισκέφτηκαν το 15ο Δημοτικό Θεσσαλονίκης και ενημέρωσαν τα παιδιά της έκτης τάξης δημοτικού για τον τρόπο λειτουργίας του γυμνασίου καθώς και για τη δομή  του προγράμματος σπουδών. Παράλληλα, παρουσίασαν τους εκπαιδευτικούς χώρους του σχολείου μας και πληροφόρησαν τα παιδιά του δημοτικού για τους ομίλους και τις εκπαιδευτικές δράσεις που λαμβάνουν χώρα στο σχολείο μας. Στη συνέχεια συζήτησαν  και απάντησαν σε ερωτήσεις των παιδιών.

Η επίσκεψη αυτή αποτέλεσε μια ξεχωριστή εκπαιδευτική εμπειρία, προσφέροντας αφενός στους εν δυνάμει νέους μαθητές και μαθήτριές μας μια πρώτη επαφή με τη νέα βαθμίδα εκπαίδευσης  και αφετέρου καλλιέργησε στους μαθητές και στις μαθήτριές μας τις δεξιότητες της ομιλίας και της αποτελεσματικής επικοινωνίας.