Ποιοι είμαστε

Το 3ο Γυμνάσιο Χαριλάου συστεγάζεται με το 32ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης στη διασταύρωση των οδών Βούλγαρη και Παπαναστασίου (οδός Καρδίτσας), σ’ ένα νέο αντισεισμικό κτίριο κατασκευής 1981, του οποίου η επέκταση έγινε το 2005. Από τότε λειτουργεί μόνο σε πρωινή βάρδια. Διαθέτει μεγάλο και άνετο αύλειο χώρο, εργαστήρια Φυσικής, Πληροφορικής, Τεχνολογίας, καθώς και διαδραστικούς πίνακες σε όλες τις αίθουσες διδασκαλίας.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ - ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ

Οι εγγραφές των μαθητών από το Δημοτικό στην Α' Γυμνασίου, διενεργούνται ανάλογα με τις Διευθύνσεις κατοικίας τους, όπως ορίζει η σχετική νομοθεσία. Τα βασικά Δημοτικά υποδοχής στο Σχολείο μας είναι το 15ο και το 69ο Δημοτικά Σχολεία Θεσσαλονίκης. Οι μετεγγραφές μαθητών γίνονται από το Σεπτέμβριο του νέου Σχολικού έτους και μέχρι τέλος Μαρτίου.

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
Η διδασκαλία των μαθημάτων διεξάγεται σε δύο διδακτικές περιόδους που ονομάζονται τετράμηνα. Η πρώτη περίοδος (1ο τετράμηνο) διαρκεί από 11 Σεπτεμβρίου έως 20 Ιανουαρίου και η δεύτερη περίοδος (2ο τετράμηνο) από 21 Ιανουαρίου έως 31 Μαΐου.

Στο χώρο του Σχολείου μας λειτουργεί Δανειστική Βιβλιοθήκη. Υπεύθυνες οι κυρίες Ιγνατιάδου και Ντέμπου.