Σχολική ημέρα Φιλοζωίας

Με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας (4 Απριλίου), την Παρασκευή 19  Απριλίου 2024 υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας την  κα Αμαλία Αθανασιάδου,

εκπρόσωπο της ομάδας « Εθελοντών φιλόζωων Χαριλάου» προκειμένου να μας μιλήσει για θέματα που αφορούν τον εθελοντισμό και τα αδέσποτα ζωάκια.

Είναι γεγονός ότι μαθαίνοντας για τα αδέσποτα ζώα, τα παιδιά αναπτύσσουν σεβασμό και φροντίδα για τα αδύναμα και τα ευάλωτα μέλη της κοινωνίας και παράλληλα η  εκπαίδευση σχετικά με τον εθελοντισμό και τη φροντίδα των αδέσποτων αναπτύσσει αξίες όπως η ευγενής συμπεριφορά και η ανιδιοτελής βοήθεια.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης τα παιδιά ενημερώθηκαν  για τη δράση των φιλοζωικών οργανώσεων και για τη σημασία του εθελοντισμούΠαράλληλα, παρουσιάστηκε  μία συνέντευξη που πήραν οι μαθητές της Α τάξης του σχολείου μας, Μετεμτζής Γιώργος, Μπακάλης Λευτέρης και Τάτσιου Κατερίνα από εθελοντές που φροντίζουν τη γατο-αποικία στο πάρκο που βρίσκεται πλησίον του γηπέδου του Άρη. Τέλος, προσέφεραν τροφές που συγκέντρωσαν για τα αδέσποτά ζωάκια, δείχνοντας έμπρακτα τον εθελοντισμό τους.  Στην εκδήλωση έδωσε το παρόν και ένα σκυλάκι διάσωσης που υιοθετήθηκε από κάτοικο της περιοχής.