Όμιλος Ρομποτικής

Υπεύθυνοι Ομίλου: Λεβέντης Ευστράτιος - Σαρδέλης Αναστάσιος

Εξωτερικός συνεργάτης: Μαξιμιάδης Συμεών

Ημέρες λειτουργίας: Παρασκευή 13:30 – 15:00

Κατά το τρέχων σχολικό έτος θα λειτουργήσει Όμιλος Εκπαιδευτικής Ρομποτικής – VR  για μαθητές όλων των τάξεων, αξιοποιώντας τον εξοπλισμό των εργαστηρίων Πληροφορικής του Σχολείου μας, με σκοπό να μαθαίνουν να κατασκευάζουν και να προγραμματίζουν ένα robot, αλλά και να αξιοποιούν την τεχνολογία επαυξημένης (AR)και εικονικής (VR) πραγματικότητας.

Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα:

Η εκπαιδευτική ρομποτική είναι δραστηριότητα που με όραμα την τεχνολογική καινοτομία βοηθά τους μαθητές να ανακαλύψουν ταλέντα και δεξιότητες, να εργάζονται ομαδοσυνεργατικά και να εξοικειώνονται με την τεχνολογία, τους αυτοματισμούς, τη ρομποτική και κατ’ επέκταση την τεχνητή νοημοσύνη.

Τελικός στόχος του ομίλου είναι η προετοιμασία των μαθητών για τη συμμετοχή τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ρομποτικής & Καινοτομίας FIRST® LEGO® LEAGUE GREECE 2024 - MASTERPIECE℠ που γίνεται κάθε χρόνο με συμμετοχή σχολείων από όλη την Ελλάδα. Το FIRST® LEGO® League Challenge εισάγει σε παιδιά σε ηλικίας 9-16 τις έννοιες της επιστήμης, τεχνολογίας, μηχανικής και μαθηματικών (STEM) μέσω μιας διασκεδαστικής, και πρακτικής μάθησης. Στο πλαίσιο του ομίλου οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες 3 ή και περισσότερων ατόμων. Κάθε ομάδα καλείται να κατασκευάσει ένα robot, χρησιμοποιώντας τα υπολογιστικά συστήμάτα ρομποτικής / αυτομάτου ελέγχου LEGO Mindstorms EV3, Στη συνέχεια, προγραμματίζουν την κατασκευή του robot, ώστε να ολοκληρώνει ζητούμενες δραστηριότητες – δοκιμασίες.

Επίσης μαθαίνουν να ανακαλύπτουν και να εξερευνούν διαφορετικά περιβάλλοντα χρησιμοποιώντας τον εξοπλισμό VR. Ο εξοπλισμός που απαιτείται προσφέρεται από το Σχολείο.