Ταξιδεύοντας στη Χαριλάου και όχι μόνο

Τη σχολική αυτή χρονιά προσπαθήσαμε με τους  μαθητές της Β΄ Γυμνασίου να κάνουμε έναν ταξιδιωτικό οδηγό για τη Χαριλάου,

με αφορμή την 1η  Ενότητα της Γλώσσας «Από τον τόπο μου σε όλη την Ελλάδα». Καθώς οι διαθεματικές εργασίες προάγουν μια πιο ενδιαφέρουσα, πλούσια και ολοκληρωμένη εκπαιδευτική εμπειρία για τους/τις  μαθητές/τριες  και τους/τις  βοηθούν να αναπτύξουν τις απαραίτητες δεξιότητες για τη μελλοντική τους επιτυχία συνεργάστηκαν στο διαθεματικό αυτό project, τρεις φιλόλογοι, η κα Λαζαρίδου, η κα Στεργίου και η κα Χαλυβοπούλου, αντίστοιχα γερμανικής , αγγλικής και ελληνικής φιλολογίας προκειμένου να βοηθήσουν τα παιδιά να εξερευνήσουν τη περιοχή που ζουν και να την προβάλλουν ως τουριστικό τόπο προορισμού τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.  Μέσα από την ολιστική αυτή διερεύνηση του θέματος προσπαθήσαμε να ενθαρρύνουμε τη σύνδεση διαφορετικών μαθησιακών εμπειριών.