Σχολική Βιβλιοθήκη

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ:

Διάβασε ένα βιβλίο και παρουσίασέ το στον τοίχο της βιβλιοθήκης:

Η βιβλιοθήκη του 3ου Γυμνασίου Χαριλάου λειτουργεί εδώ και 8 χρόνια με υπεύθυνες τις καθηγήτριες Ιγνατιάδου Αγγελική και Ντέμπου Ιωάννα. Με τη βοήθεια του εθελοντή συνταξιούχου, καθηγητή αγγλικής φιλολογίας και βιβλιοθηκονόμου κ. Χάνου Στέργιου έχουν αρχειοθετηθεί 1171 βιβλία στο σύστημα βιβλιοθηκών my-Lib.

Το σύστημα βιβλιοθηκών my-Lib δίνει τη δυνατότητα στους επισκέπτες του να γνωρίσουν πέρα από την ταυτότητα του κάθε βιβλίου, το εξώφυλλο και μια σύντομη περίληψη του περιεχομένου. Παράλληλα έχει δημιουργηθεί μια βάση δεδομένων με όλους τους μαθητές του σχολείου μέσω της οποίας ενημερώνονται αυτόματα για την λήξη του χρόνου δανεισμού. Μπορούν επίσης να αξιολογήσουν το βιβλίο που διάβασαν, και η αξιολόγηση είναι στη διάθεση και των υπόλοιπων μαθητών.

Κατά τη σχολική χρονιά 2022-23 η βιβλιοθήκη εμπλουτίστηκε με περισσότερους από 150 νέους τίτλους, δωρεές μαθητών του σχολείου, του 69ου Δημοτικού Σχολείου, της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Τούμπας και με αγορές με δαπάνη του σχολείου. Σημαντική στάθηκε και η συμβολή του κ Πάλλα, διευθυντή του σχολείου, που είδε με γενναιόδωρη διάθεση την όλη προσπάθεια. Όλοι οι τίτλοι αρχειοθετήθηκαν και είναι διαθέσιμοι στους μαθητές.

Στη λειτουργία της βιβλιοθήκης ενεπλάκησαν εθελοντικά ομάδες μαθητών από όλες τις τάξεις, που ανέλαβαν με επιτυχία και ιδιαίτερο ζήλο κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων να καθοδηγούν και να εξυπηρετούν τους υποψήφιους αναγνώστες.

Κινήθηκαν δανειστικά 510 τίτλοι, ιδιαίτερα μεταξύ των μαθητών της Γ τάξης, γεγονός που συνιστά 100% αύξηση σε σύγκριση με την προηγούμενη χρονιά. Επιπλέον δημιουργήθηκε ένα padlet στο οποίο οι μαθητές αναρτούν σύντομη παρουσίαση και κριτική για τα βιβλία που διάβασαν.

Μια ακόμα πρωτοβουλία της σχολικής βιβλιοθήκης ήταν ότι ενίσχυσε με αντίτυπα περιοδικών και βιβλίων την εξωτερική βιβλιοθήκη που δημιουργήθηκε σε κοινόχρηστο χώρο του σχολείου στο πλαίσιο της δράσης για την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας μεταξύ των μαθητών.

Τέλος για 2η χρονιά απονέμεται βραβείο φιλαναγνωσίας σε έναν μαθητή από κάθε τάξη και δίνεται ως δώρο ένα βιβλίο. Βιβλιοφάγοι της χρονιάς 2022-23 αναδείχθηκαν για τη Γ΄ τάξη ο Κωνσταντίνος Καρτσιούνης (Γ3) που διάβασε 40 βιβλία, για τη Β΄ τάξη η Ελένη Καλλία (Β1) που διάβασε 12 βιβλία και για την Α΄ τάξη η Ελισάβετ Ευστρατίου (Α1) που διάβασε 6 βιβλία. Τέλος βιβλιοφάγος της χρονιάς ανάμεσα στο προσωπικό του σχολείου αναδείχθηκε η καθαρίστρια μας κυρία Παρασκευή Μεντή που διάβασε 23 βιβλία.