Συμμετοχή στο Μαθητικό Συνέδριο 'Προχωράμε μαζί;'

Το 3ο Γυμνάσιο Χαριλάου την Τρίτη  23/04/2024 συμμετείχε με ανακοίνωση στο Μαθητικό Συνέδριο που είχε  θέμα: «Προχωράμε μαζί;

Συζητάμε πρακτικές για την αλληλοκατανόηση και την ειρηνική συμβίωση στο σχολείο»

Το σχολείο μας εκπροσώπησαν 4 μαθήτριες από την  ομάδα των μαθητών της σχολικής Βιβλιοθήκης, η Σοφία Μαυρίγκου (Γ1), η Αναστασία  Μπόζια (Γ1), η Ελένη Ρίζιου (Β2), Μαρία -Ιωάννα Σαρακινου (Β2) και η καθηγήτρια κα. Αγγελική Ιγνατιάδου. Τίτλος της ανακοίνωσης ήταν «Μια βιβλιοθήκη ανοικτή για όλους» και παρουσιάστηκαν οι δράσεις της βιβλιοθήκης που συντελούν στη δημιουργία συμμετοχικού και συνεργατικού κλίματος στο σχολείο.
Το συνέδριο οργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, το Εργαστήριο Μικροδιδασκαλίας του Τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής του Α.Π.Θ., το Εργαστήριο Ανθρωπιστικών Ερευνών και Αθλητικής Ψυχολογίας του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Α.Π.Θ., το Εργαστήριο Κοινωνικής Έρευνας της Θρησκείας και του Πολιτισμού (του Τομέα Ηθικής και Κοινωνιολογίας) του Τμήματος Θεολογίας του Α.Π.Θ., το Γενικό Λύκειο Ευκαρπίας, το 2ο  Γενικό Λύκειο Νεάπολης και το 1ο Επαγγελματικό Λύκειο Νεάπολης και  πραγματοποιήθηκε στις 23, 24 και 25 Απριλίου του 2024, στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του 2ου ΓΕΛ/1ου  ΕΠΑΛ Νεάπολης.