3ήμερη εκδρομή της Γ' τάξης στα Γιάννενα

3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΑΡΙΛΑΟΥ - 3ΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ  ΓΙΑΝΝΕΝΑ (10-12/3/2024) - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ :

• 1η μέρα - Κυριακή 10 Μαρτίου: Θεσσαλονίκη –Δωδώνη – Μουσείο Βρέλλη – Λιγκιάδες - Ιωάννινα

Συγκέντρωση στο 3Ο Γυμνάσιο Χαριλάου

08:00    Αναχώρηση για Γιάννενα

12.00     Πρώτος προορισμός ο Αρχαιολογικός χώρος της Αρχαίας Δωδώνης η οποία υπήρξε λατρευτικό κέντρο του Δία και της Διώνης. Υπήρξε επίσης γνωστό μαντείο του αρχαίου ελληνικού κόσμου

13.30     Επόμενη στάση το Μουσείο Βρέλλη (Κέρινων Ομοιωμάτων).

15.30     Άφιξη στα Γιάννενα και γεύμα εξ ιδίων.

16.30     Επίσκεψη στο Χωριό Λιγκιάδες για το ιστορικό τους μνημείο και για την πανοραμική θέα στη λίμνη και ελεύθερος χρόνος.

19.30     Επιστροφή στα Γιάννενα, τακτοποίηση στο ξενοδοχείο και ξεκούραση.

20.30     Δείπνο στο ξενοδοχείο.

• 2η μέρα – Δευτέρα 11 Μαρτίου:   Γιάννενα - Σπήλαιο Περάματος – Νησί λίμνης Παμβώτιδας

08.00     Πρόγευμα

10.00     Ξεκινάμε για επίσκεψη στο φημισμένο Σπήλαιο Περάματος μήκους 1.100 μ. με σταλακτίτες και σταλαγμίτες.

12.00   Επόμενος προορισμός μας, η Πόλη των Ιωαννίνων η Λίμνη Παμβώτιδα και το Νησί. Από τον μώλο θα περάσουμε απέναντι στο νησάκι με βαρκάκια. Περίπατος στον γραφικότατο οικισμό και επίσκεψη στο σπίτι - μουσείο του Αλή Πασά όπου θα δούμε τον οντά με τις τρύπες των πυροβόλων όπλων που σκότωσαν τον Αλή.

15.00     Φαγητό σε παραδοσιακή ταβέρνα στα Γιάννενα.

18.00     Επίσκεψη στο Κάστρο που κτίστηκε στα χρόνια του Βυζαντινού αυτοκράτορα  Ιουστινιανού, το οποίο  την εποχή του Αλή Πασά ήταν το διοικητικό κέντρο όλης της περιφέρειας των Ιωαννίνων. Στο χώρο του θα δούμε το Σουφαρί Σεράι, την Ιππική σχολή του Αλή Πασά, το Τζαμί Ασλάν - σήμερα Εθνογραφικό μουσείο,  τα μαγειρεία στη ακρόπολη του Ιτς Καλέ, το μουσείο Αργυροχρυσοχοΐας και το Βυζαντινό Μουσείο -  Ελεύθερος χρόνος στο κάστρο.

20.00   Επιστροφή στο Ξενοδοχείο, Δείπνο και ξεκούραση.

•   3η μέρα Τρίτη 12 Μαρτίου: Ελληνικό - Μέτσοβο - Θεσσαλονίκη

07.00     Πρόγευμα και προετοιμασία για την επιστροφή στην Θεσσαλονίκη

08.00     Αναχώρηση από το Ξενοδοχείο

09.30     Στάση και επίσκεψη στο χωριό Ελληνικό όπου θα επισκεφτούμε το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης "Θεόδωρος Παπαγιάννης" και την επιβλητική και εντυπωσιακή Ιερά Μονή Παναγίας Τσούκας που βρίσκεται  λίγο έξω από το χωριό.

13.00     Άφιξη στο πετρόκτιστο Μέτσοβο που κρατά ακόμα γερά την αρχιτεκτονική του και την παράδοση - Περιήγηση στην όμορφη πλατεία - Βόλτα στα μαγαζιά με τα ξυλόγλυπτα, τα υφαντά, τα τυριά και τα άλλα παραδοσιακά προϊόντα της περιοχής.

15.00     Γεύμα εξ ιδίων

16.00     Αναχώρηση για την Θεσσαλονίκη