3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του

3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Το 3ο Γυμνάσιο Χαριλάου συστεγάζεται με το 32ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης στη διασταύρωση Βούλγαρη - Παπαναστασίου (οδός Καρδίτσας), σ' ένα νέο αντισεισμικό κτίριο κατασκευής 1981, του οποίου η επέκταση έγινε το 2005. Από τότε λειτουργεί μόνο σε πρωινή βάρδια. Διαθέτει μεγάλο και άνετο αύλιο χώρο, εργαστήρια Φυσικής, Πληροφορικής, Τεχνολογίας, καθώς και διαδραστικούς πίνακες σε όλες τις αίθουσες διδασκαλίας.

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Από το σχολικό έτος 2016-17 η διδασκαλία των μαθημάτων διεξάγεται σε δύο διδακτικές περιόδους που ονομάζονται τετράμηνα.

Η πρώτη περίοδος (1ο τετράμηνο) διαρκεί από 11 Σεπτεμβρίου έως 20 Ιανουαρίου και η δεύτερη περίοδος (2ο τετράμηνο) από 21 Ιανουαρίου έως 31 Μαΐου.

ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Στο χώρο του Σχολείου μας λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη.

Υπεύθυνοι καθηγητές: κ. Ιγνατιάδου, κ. Σαρδέλης

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ